Alergia - Uzdrawiacz - MAJ 2003

Wiosna jest tą porą roku. którą większość z nas wita z zadowoleniem, zwłaszcza po tak nieprzyjaznej i długiej zimie. Niestety, w tym czasie w związku z kwitnieniem drzew, krzewów, kwiatów, ziół. traw - zaczynają się u wielu z nas problemy z alergią: pyłkowica - katar sienny. Alergia to schorzenie, w którym nadmiernie wrażliwy organizm, w zetknięciu z substancjami uczulającymi - alergenami, reaguje stanem zapalnym. Są alergeny: wziewne. pokarmowe, kontaktowe i inne. np. leki.

Alergeny wziewne: pyłki kwiatów, kurz domowy, dym papierosowy, spaliny samochodowe, chemiczne zanieczyszczenia powietrza (przemysłowe i inne), sierść, pióra ptaków i inne.

Alergeny pokarmowe: mleko krowie, jaja. ryby. orzechy, owoce cytrusowe, poziomki, marchew, pomidory, czekolada, konserwanty spożywcze itd.

Alergeny kontaktowe: oleje, farby, lakiery, chemia gospodarcza, kosmetyki, niektóre metale (nikiel, chrom), jad owadów i inne.

Większość alergii ma podłoże genetyczne, dzieci, których rodzice są alergikami, mają o 30 - 50 proc. większe zachorowania. Największe zagrożenie jest z zanieczyszczonego powietrza, wody. wysoko przetworzonej konserwowanej żywności oraz szeroko pojętej chemizacji w życiu codziennym.

Objawy mogą być z układu oddechowego, przewodu pokarmowego, skóry i błon śluzowych.

Układ oddechowy: katar, kichanie, kaszel, chrypka, duszność.

Układ pokarmowy: wymioty, biegunka, bóle brzucha.

Skóra, błony śluzowe: wsypki różnorodne, bardzo często swędzące, piekące, stan zapalny spojówek.

Pyłki roślinne - kwiatowe dają objawy przede wszystkim z układu oddechowego, jako katar sienny i astma oskrzelowa. Katar sienny 100 lat temu miało około 1 proc. ludzi w Europie, a obecnie choruje ok. 20 proc., podobnie jest z alergią skóry.

Na astmę oskrzelową w ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba chorych wzrosła dwukrotnie, najwięcej chorują dzieci i młodzież. W Polsce ilość chorych na alergię oblicza się na ponad 8 milionów.

Najważniejszą zasadą postępowania w alergii jest poznanie czynnika alergicznego i konsekwentne unikanie kontaktu z nim. Do wykrycia alergenów u pacjenta stosuje się testy alergiczne, które jednak nie zawsze dają odpowiedź na pytanie o czynnik alergiczny. Bardzo niebezpieczne jest uczulenie na jad owadów (osa. pszczoła), które może stwarzać nawet bezpośrednie zagrożenie życia poprzez tzw. wstrząs anafilaktyczny - alergiczny. W przypadku lego rodzaju uczulenia powinno się dążyć do odczulenia pacjenta specjalnymi szczepionkami. Katar sienny może przejść w gorszą postać alergii. jaką jest astma oskrzelowa. Jak chronić się przed wystąpieniem objawów kataru siennego?

Oto kilka praktycznych rad:

* unikać terenów, gdzie aktualnie kwitną "twoje" alergiczne rośliny: szczególnie gdzie są sianokosy:

* zamykać okna mieszkania (zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni) rano i wieczorem, kiedy jest większy ruch powietrza - wiatr:

* w czasie jazdy samochodem nie otwierać okien:

* po dłuższym spacerze wieczorem myć włosy, zwłaszcza długie:

* nie suszyć wypranej bielizny na polu.

Najlepiej byłoby wyjechać w okresie kwitnienia w odległe miejsce, np. nad morze. W tym czasie stosować raczej dietę jarską, pić napary z mięty, dziurawca, szałwii, stosować codzienne kąpiele.

Te uwagi i dość- rygorystyczne zalecenia dotyczą, rzecz jasna, osób z wyraźnymi objawami kataru siennego lub astmy oskrzelowej. Dla osób niemających takich problemów zdrowotnych można zalecać pełne korzystanie z uroków wiosny, poprzez większą aktywność fizyczną na otwartej przestrzeni, spacery, rekreację szeroko pojętą.

A dla osób dotkniętych problemami alergii - dobra informacja: bardzo dobre efekty daje leczenie homeopatyczne i bioenergoterapia, o czym ciągle przekonuję się w swojej praktyce lekarskiej i bioenergoterapeutycznej.