Bioenergoterapia


    Jest to terapia naturalna, w której bioenergoterapeuta wzmacnia i harmonizuje biopole pacjenta.
Choroba jest wynikiem osłabienia – zaburzenia bioenergii (biopola). Bioenergoterapeuta – osoba z dużym, uporządkowanym potencjałem energetycznym, zdolna do stwierdzenia zaburzeń energetycznych osoby badanej i do wzmocnienia i uporządkowania biopola. Obserwując pracę bioenergoterapeuty z boku, można zastanawiać się nad „dziwnymi” ruchami i gestami w czasie zabiegu. Otóż wszystkie te ruchy i gesty, mają swoje uzasadnienie i celowość.
Zabieg energetyczny ma następujące elementy:
        - oczyszczanie ogólne i miejscowe
    - uaktywnienie czakr i odblokowanie kanałów energetycznych
    - przekaz energetyczny
    - stabilizacja energii – przecięcie strumienia
    - podanie pacjentowi zaleceń ogólnych
Indywidualny zabieg bioenergetyczny powinien być wykonywany w odpowiednich warunkach, z poszanowaniem intymności pacjenta a nie na  oczach tłumów. Uznając taką zasadę, nie jestem skłonny do wykonywania zabiegów indywidualnych na Festiwalach i Targach Medycyny Naturalnej. Uważam, że takie spotkania są  bardzo dobrą okazją do poznania się, rozmowy na temat ewentualnej terapii, którą jednak w zdecydowany sposób wolę prowadzić w spokojnej, wyciszonej atmosferze gabinetu. Bardzo ważna podczas zabiegu jest postawa pacjenta. Wyciszenie i „wyluzowanie” są bardzo pomocne. W czasie przekazu energetycznego, starajmy się uzyskać pełny relaks, nie rozmawiać, żeby nie rozpraszać, nie dekoncentrować bioenergoterapeuty.
Jestem entuzjastą bioenergoterapii i zwolennikiem szerokiego jej stosowania w medycynie. Uznaję zasadę komplementarności – uzupełniania wzajemnego medycyny konwencjonalnej i naturalnej. Wybór metody leczenia należy do lekarza, tak jak w moim przypadku również bioenergoterapeuty, znającego różne metody, ale i do pacjenta, który na ogół jest poinformowany o takich możliwościach.