Ocena zdrowia z wyglądu - Uzdrawiacz - Czerwiec 2003

Z mojego doświadczenia zawodowego lekarza praktyka, chcę w skrótowej formie przedstawić praktyczne uwagi, jak ocenić stan zdrowia z wyglądu człowieka.

Zacznę od głowy - twarzy, która jest jakby wizytówką zewnętrzną człowieka. Każdy z nas ma niepowtarzalny, charakterystyczny dla niego (z wyjątkiem bliźniaków jedno-jajowych) typ budowy ciała - typ urody. Twarz wyraża stan ciała, umysłu i ducha, szczególnie element twarzy, jakim są oczy.

Sztuka czytania z twarzy, diagnozowania nawet chorób i stanu zdrowia, szczególnie była i jest znana terapeutom medycyny naturalnej, zwłaszcza w Chinach. Irydologia to sztuka medyczna diagnozowania chorób z obrazu tęczówki oka. ale nie o takie szczegóły chodzi mi w tym miejscu. Kształt, wielkość głowy, jest często cechą rodzinną, dziedziczną. Duża głowa małego dziecka lub osoby dorosłej, świadczy często o wodogłowiu istniejącym lub przebytym.

Spocona głowa, miękkie kości czaszki u małego dziecka, wskazują na krzywicę. Z kolei mała głowa może być cechą dziedziczną, cechą niedorozwoju umysłowego wrodzonego, małogłowie może też być spowodowane przedwczesnym zarośnięciem szwów czaszkowych, a to wtórnie może dać niedorozwój psychiczny nabyty. Tak się dzieje np. po przewlekłym przedawkowaniu witaminy D3.

Mimowolne ruchy głowy to najczęściej pląsawica, parkinsonizm, tiki, wady serca.

Twarz może wskazywać na istnienie wielu chorób i patologii.

Uśmiech sardoniczny - występuje w tężcu.

Twarz maskowata, mało mimiczna może świadczyć o parkinsonizmie. Rysy mongoidalne to zaburzenie genetyczne - zespół Downa - mongolizm.

Twarz masywna, bardzo mocno pogrubiałe rysy - mogą świadczyć o akromegalii - gigantyzmie.

Twarz, okrągła, księżycowata, często pucołowata, świadczy o nadczynności nadnerczy.

Kolor skóry twarzy też jest ważny w ocenie zdrowia. Brunatne, jednolite zabarwienie - to często niewydolność nadnerczy - cisawica. Brunatne plamy - często występują w ciąży. Żółte zabarwienie świadczy o żółtaczce z różnych przyczyn. Czerwone zabarwienie wskazuje na nadciśnienie tętnicze, czerwienicę (chorobę krwi), zaś wyraźnie zaczerwieniony nos może świadczyć o przewlekłym alkoholizmie. Wyraźne rumieńce - jakby malowane, bladość, sinica - to może być wada serca.

Sinica uszu, nosa, warg - niewydolność krążenia i oddychania.

Obrzęk twarzy, szczególnie koło oczu, powiek - choroby nerek.

Obrzęk koło uszu, powiększone ślinianki przyuszne - świnka.

Wreszcie wymienić też trzeba różne wysypki w chorobach zakaźnych wieku dziecięcego: ospa wietrzna, o-dra. różyczka, szkarlatyna.

Trudno nie wspomnieć o trądziku pospolitym i różowatym. z charakterystycznym rumieniem w kształcie motyla.

Mając taką podstawową wiedzę medyczną, łatwiej jest zauważyć u siebie lub innych niepokojące objawy. Resztę można zostawić medycynie.

Mech świadczy o tym następujący przypadek: Mężczyzna w średnim wieku przyszedł do mnie i narzekał na złe samopoczucie i zmianę na twarzy. Rzeczywiście, mimo że znałem go z trudnością go rozpoznałem. Twarz mu nienaturalnie pogrubiała, powiększyły się dłonie i stopy. Jednym zdaniem, nie len sam człowiek. Rozpoznałem akromegalię. podejrzewając, że jej przyczyną jest nowotwór przysadki. Wkrótce szpital onkologiczny potwierdził moje rozpoznanie. Był czas na operację i leczenie onkologiczne. Obecnie pacjent czuje się dobrze.