Katalog śląskich bioterapeutów - Trybuna Śląska - Maj 2003

Połączyć dwie medycyny

Lekarz, homeopata i bioenergoterapeuta

Dr K. Pyzia podkreśla, że pacjenta trzeba traktować całościowo, a nie skupiać się tylko na jednej chorobie. - Homeopatia jest właśnie taką metodą. Polega na podejściu do pacjenta, a nie choroby - tłumaczy. Jest lekarzem pediatrą, specjalistą medycyny ogólnej z ponad 30-letnim stażem pracy. Od ponad 20 lat zajmuje się także radiestezją.

Leki homeopatyczne cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, iż bazują na naturalnych składnikach, są bezpieczne, nie dają objawów ubocznych, nie można się od nich uzależnić. Dzisiaj w Polsce można spotkać w aptekach około 7 tys. leków homeopatycznych. Są ogólnodostępne, co nie oznacza jednak, że każdy może sam je sobie wybrać i leczyć się.

- Homeopatia opiera się na indywidualnym podejściu do chorego oraz indywidualnym, dobraniu leku. Trzeba wziąć pod uwagę typ człowieka, to czy jest szczupły czy jest blondynem, czy brunetem. Źle dobrane leki nie zaszkodzą, ale nie pomogą - tłumaczy dr Pyzia. Homeopatia różni się od medycyny akademickiej podejściem do człowieka i terapii. W medycynie konwencjonalnej coś działa przeciw czemuś - mamy leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, itd. - Moim zdaniem tu nie ma rozdziału, bo metody naturalne i konwencjonalne świetnie się uzupełniają - mówi dr Pyzia.

mokr